dvoudenní slavnost v polovině září na návsi
pátek od 18 h
sobota od 14 h
Po oba dny na sále za symbolické vstupné 100,-
Náves po oba dny otevřena zdarma s bohatým občerstvením
Vážení přátelé, po letech příznivého počasí nás letos postihla počasová katastrofa,
ale my se nevzdáváme a 38. vinobraní v omezeném rozsahu proběhne pouze na sále pohostinství
s následujícím programem:
V PÁTEK otevřeno od 18h, ve 20h vystoupí na sále kapela The Attics.
V SOBOTU otevřeno od 14h, od 15h vystoupí na sále kapela Benkrofti, od 18h Klapeto
a ve 20h Fernet Šok.
NA NÁVSI je pro vás připraveno 8 druhů odrůdových vín, burčák, tradiční bramboráky, grilovaná kuřata a dobroty z udírny.
Omlouváme se fanouškům kapel Doga, Forrest Jump, Kateřiny Marie Tiché, Nežfaleš
a Civilní Obrana za zrušení koncertů, podmínky tomu opravdu nepřály.
Přijďte nás prosím podpořit a povzbudit,
ať nás do dalších let neopustí elán a chuť, děkujeme!
koncert skupin
od 18.30 h
kulturní odpoledne na návsi
od 14.30 h
Benkrofti country
Klapeto
muzikálně náladový spolek
hrající Staropražské písně / Náchod
facebook/klapetonachod
Kateřina Marie Tichá
& Bandjeez
folk-indie / Praha
katerinamarieticha.cz
Nežfaleš
punk-rock'n'roll / Praha
nezfales.cz
Civilní Obrana
rock-pop / Čáslav
civilniobrana.cz
FernetŠok
rock zábava / Libchavy
Předprodej zde
Na místě: Dvoudenní: 530,-
Pátek: 380,- Sobota: do 17 hodin 150,- od 17 hodin 340,-
Děti do 6 let zdarma, 6-15 let 30,-
Autem - parkujte, prosím,
na vyhrazeném parkovišti.
Pokud přijedete autobusem,
vystupte na zastávce Přívrat
(nebo Svinná rozc. na lince
Litomyšl - Česká Třebová),
kyvadlová doprava není zajištěna.
Stanování - omezeně u auta na centrálním parkovišti.
Z důvodu stále se zhoršující předpovědi počasí jsme nuceni omezit páteční program - vystoupí pouze The Attics a Quiz.
Sobotní program se zatím nemění.
V případě, že chcete vrátit zakoupené vstupné v předprodeji, napište prosím email na info@smsticket.cz
Omlouváme se za komplikace, bojujeme co můžeme.
časy jsou orientační
změna programu vyhrazena
Po oba dny odrůdová bílá i červená vína, burčák, pivo, limo,
tradiční bramboráky (i se zelím a uzeným), kuřata na roštu,
vepřová grilovaná krkovička, sekaná, klobásky a uzené z udírny, trdelníky...
a tak dále, a tak dále...
Přívratští hasiči se těší na Vaši návštěvu!
In vino veritas!
Několik obrázků zde...
První zmínka o vinobraní v Přívratu spadá až do minulého století, a to do třicátých let, kdy alegorický pochod dostal účastníky od hostince u Coufalů do hostince na Presích.
Obnovené vinobraní spadá do roku 1987. Tento rok partu nadšenců při posezení v hospůdce u „Coufalů“ napadla šílená myšlenka, pořádat v kraji, kde vinohrad nenajdete, akci, která by se alespoň trochu mohla vinobraní podobat. Slovo dalo slovo, a tak první říjnový víkend roku 1987 patřil 1. vinobraní. Akce byla jednodenní v sále u „Coufalů“. Je nutno podotknout, že se přivezlo z Moravy 50 litrů vína a 30 litrů burčáku. Z vyprávění vím, že se těchto 80 litrů moravského moku horko těžko dopíjelo. Už od prvního roku se na sále stavěla pěkná šatlava a věšelo se víno nad taneční parket. V tu dobu začíná éra přívratského policejního sboru, který svými nápady a vystoupeními udivuje do dneška.
Po úvodním ročníku vinobraní jednodenního je vymyšleno vinobraní dvoudenní. V pátek zábava, sobotní posezení při hudbě a večerní vinobraní na sále už se zmiňovaným policejním sborem. V prvních ročnících se částečně zastřešovala náves, když se od hasičské zbrojnice stavěl přístřešek z lešeninových trubek. Křapáče se smažili na plynových sporácích. V sobotu večer na návsi nám stačila harmonika a někdo, kdo na ni uměl zahrát.
Celý venkovní areál, kde se slavnosti pořádají, prošel také několika změnami. První podium bylo stavěno za potokem z dřevěných tyčí, druhé bylo už trámové a vydrželo až do předminulého vinobraní. Parket byl půjčován a stavěl se za potokem mezi lípami. K parketu se stavěla přes potok lávka. Bezpečné, že? V dnešní době je podium a vlastní parket stavěn na proti zbrojnici, kde se osvědčili nejvíce. Lavičky a stánky byly v začátcích též půjčovány, ale po výrobě vlastní sady laviček je vše jednodušší. Stánky jsou v posledních letech též vlastní výroby. Dřívější areál tedy velkými změnami.
Při slavnostech vína v Přívratě si zahrálo mnoho kapel. Od rockových přes countryové, folkové a dechové. Z nejznámějších tu byli Čechomor, Bokomara, Schovanky, Ivan Mládek, Semtex, Lokálka, Barel rock, Sto zvířat, Hudba Praha, Znouzectnost, Mňáda a žďorp, Visací zámek, Krausberry, Fleret, Wohnout, Aleš Brichta, Alkehol a mnoho dalších.
A co hlavní produkt vinobraní. V prvních ročnících nám stačilo poznat barvu vína a byli jsme těmi nejlepšími vinaři v Přívratě. Ale ouha. Víno, které nám přišlo ze začátku vynikající, bylo po pár letech ochutnávání špatné, až jeden rok jsme se nechali napálit totálně. Změnil se dodavatel a změnil se způsob výběru. V posledních letech je přiváženo vynikající odrůdové víno obého druhu. A Teď trochu čísel pro srovnání s prvními ročníky. Když nám tehdy stačilo 500 litrů burčáku, tak například v r. 2003 už to bylo 1 200 litrů. V tomtéž roce se vypilo 500 litrů vína obého druhu, přičemž v prvních ročnících stačilo 150 – 250 litrů. Na těchto příkladech je vidět, že se kvalita dováženého vína zlepšila a v dnešní době je na vynikající úrovni.
A co se jídla týče. To zůstalo prakticky nezměněno po celou éru vinobraní. Tak jako na začátku tak i teď jsou hlavním artiklem speciálně nakládaná kuřata, Přívratské bramboráky, párky, klobásy a nyní i vepřová kýta. Kuřata jsou nakládána vždy jeden den před zahájením slavností. Sedm chlapů šest hodin čistí a nakládá 2,5 metráků kuřat. To samé se nechá říci o přípravě ingrediencí pro namíchání těsta na bramboráky. S tím rozdílem, že loupání česneku, krájení salámu, škrábání brambor a kontrolu dovezeného vína se účastní především ženy.
Svoji vlastní kapitolu tvoří přívratský policejní sbor. Ochránci vína každý rok hlídají při sobotním vinobraní na sále zavěšené víno. Zloději se musejí vykoupit sklenkou vína nebo stráví zbytek večera v šatlavě. Toto vše se odehrává pod dozorem přísného soudce. Každý rok se policajti snaží vymyslet nový a originálnější nástup. První uniformy se půjčovaly v Barrandovských kostymérnách. Když došly všechny druhy policejních kostýmů, přikročilo se k mušketýrům nebo dokonce jednou víno hlídali důchodci. Scénky hrané občas vystřídaly scénky mluvené. Pro neprofesionální herce je vždy důležité určit tu správnou hladinu alkoholu v krvi, aby vše bylo zahráno profesionálně. A to se většinou podařilo.
Bigbítový dějepis Radia Orlicko 9. 7. 2018
festiválek se v přírodním areálu na Presích konal v letech 2013 - 2016
2555 |
1540 |
1480 |
1458 |
1352 |
Obecní úřad
Přívrat 11
560 02 Česká Třebová
tel.: 465585161